Telefon: +48 58 731 19 15

Kontakt: dzierzb@iopan.gda.pl

Polska Nagroda Innowacyjności 2023

Pracownia Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych Instytutu Oceanologii PAN została nominowana do tytułu Polskiej Nagrody Innowacyjności 2023.

Polska Nagroda Innowacyjności jest nagrodą gospodarczą, którą otrzymują najbardziej innowacyjne oraz kreatywne uczelnie, instytuty, firmy i instytucje działające w Polsce. To podmioty, których praca badawczo-rozwojowa znajduje zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, przyczyniając się do jej rozwoju"

List nominacyjny. Pracownia Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych Instytutu Oceanologii PAN uzyskała nominację do tytułu Polska Nagroda Innowacyjności 2023


Sopocki Piknik Naukowy „Ocean Zmian” 2023

Częścią Otwartych Dni Nauki jest Sopocki Piknik Naukowy. Jest to impreza adresowana do wszystkich osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy na temat środowiska morskiego oraz relacji między ludźmi i tym środowiskiem.

2023 odbył się w sobotę, 17 czerwca na terenie IO PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55, w godzinach 10 – 16.

https://oceanofchanges.com/odn/spn2023/

Na placu przed Instytutem stanęły namioty, w których różne instytucje prezentowały swoją działalność naukową i nie tylko. Oprócz tego, w sali seminaryjnej Instytutu odbyły się prelekcje i projekcje filmów, a najmłodsi brali udział w grach, konkursach i zajęciach warsztatowych.

Zanurz się w Cyfrowym Morzu

baner z logami projektów: CSI_POM FindFish, WaterPUCK, oraz olgo IO PAN

Do opisu najbardziej złożonych procesów zachodzących w środowisku morskim oraz tworzenia prognoz wykorzystuje się metody modelowania matematycznego.

Morze Bałtyckie w modelach komputerowych podzielone jest na małe „cegiełki”. Ich rozmiar (rozdzielczość) zależy od zagadnienia jakie chcemy zbadać. Do każdej z tych cegiełek przypisany jest określony zestaw liczb, które reprezentują różne parametry fizyczne (jak np. temperatura wody, zasolenie i prądy morskie) oraz chemiczne (np. zanieczyszczenia, natlenienie czy zakwity fitoplanktonu). Ujęcie tych procesów w równania matematyczne to właśnie nasza praca.

Nasza pracownia dysponuje czterema modelami:

  • Model 3D CEMBS (rozdzielczość 2 km) – dla badania procesów zachodzących w obszarze całego Morza Bałtyckiego,
  • Model EcoFish (rozdzielczość 575 m) – dla badania optymalnych warunków środowiskowych dla bytowania śledzia, szprota, dorsza i flądry w Zatoce Gdańskiej,
  • Model EcoPuckBay (rozdzielczość 115 m) – dla badania wpływu zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego na wody Zatoki Puckiej,
  • Model CEMBS-PolSea (rozdzielczość 575 m) – dla informowania o aktualnym stanie środowiska oraz możliwości wystąpienia zagrożeń w polskiej strefie przybrzeżnej.

Wyniki z tych modeli można oglądać na podanych stronach internetowych. Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie chętnie opowiemy o modelach „od kuchni” programistycznej i nauczymy Was korzystania ze stworzonych przez nas narzędzi.


AMBASADOR INNOWACYJNOŚCI w roku 2023

W dniu 25 maja 2023 r., prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, za przyszłościowe myślenie, tworzenie i wprowadzanie nowatorskich rozwiązań oraz projekty:

  1. "Cyfrowy System Informacji dla polskich obszarów morskich CSI-POM"
  2. "Platforma transferu wiedzy FindFISH"
  3. "Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK"

otrzymała nagrodę AMBASADOR INNOWACYJNOŚCI w roku 2023.


Obrona rozprawy doktorskiej

W dniu 08.12.2022 odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana dr inż. Dawida Dybowskiego "MODELOWANIE WPŁYWU GOSPODARSTW ROLNYCH, NA PRZYKŁADZIE GMINY PUCK, NA WODY MORSKIE ZLOKALIZOWANE W STREFIE PRZYBRZEŻNEJ MORZA BAŁTYCKIEGO (ZATOKA PUCKA)", promotor prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka.


List Nominacyjny do nagrody gospodarczej AMBASADOR INNOWACYJNOŚCI

List nominacyjny [pdf]


DECYZJA

Listopad 2022

Na podstawie art.24 i art.52 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r., poz. 321 z poźn. zm.) Urząd Patentowy RP po rozpatrzeniu zgłoszenia oznaczonego numerem P.433317 dokonanego w dniu 2020-03-23 udziela na rzecz: INSTYTUT OCEANOLOGII POLSKIEJ AKADEMII NAUK, Sopot, Polska PATENTU na wynalazek(i) pt.: "Zintegrowany układ do oceny stanu środowiska, zwłaszcza wód akwenów ograniczonych, od wymuszeń biochemicznych środowiskowych "


Symbol Synergii

18 listopda 2019

W dniu 18.11.2022 w Katowicach na Gali XII edycji programu Symbol, nagrodę odebrała prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka, kierownik projektów. Decyzją Kapituły Programu Symbol 2022 tytuł "Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022" otrzymał Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk za projekty pn.:

  • "Platforma transferu wiedzy FindFISH"
  • "Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK"
  • "Cyfrowy System Informacji dla polskich obszarów morskich CSI-POM"

List Gratulacyjny - Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022

24 Października 2022

List Gratulacyjny - Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022 dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk za projekty pn.:

  • "Platforma transferu wiedzy FindFISH"
  • "Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK”
  • "Cyfrowy System Informacji dla polskich obszarów morskich CSI-POM"

List gratulacyjny [pdf]


Wyróżnienie na III Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza

7-8 czerwca 2022, Gdynia

Wyróżnienie dla pana mgr inż. Dawida Dybowskiego za najlepszą prezentację Sesji Młodych Badaczy Morza na III Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza.

Wyróżnienie [pdf]


Polska Nagroda "Naukowiec Przyszłości 2022"

6 maja 2022

Polska Nagroda "Naukowiec Przyszłości 2022" w kategorii: "Badanie przyszłości" dla Prof. dr hab. Lidii Dzierzbickiej-Głowackiej za realizację projektów "Platforma transferu wiedzy FindFISH" i "Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK". Nagroda trafia w ręce Naukowców, którzy swoje badania prowadzą z myślą o ich praktycznym zastosowa­niu na rynku lub też w kolejnych rozwojowych projektach.

certyfikat [pdf]


Nominacja do tytułu "Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022"

6 maja 2022

Miło nam poinformować, że Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk otrzymał nominację do tytułu "Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022" za realizację projektów: "Platforma transferu wiedzy FindFISH" i "Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK”.

list nominacyjny [pdf]


Nagroda naukowa Prezesa Polskiej Akademii Nauk

4 grudnia 2020

Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Duszyński, nagrodził pięciu badaczy reprezen­tujących różne dziedziny nauki za wybitne osiąg­nięcia naukowe w 2020 roku. Wśród osób nagro­dzonych jest prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka z Instytutu Oceanologii PAN, kierownik projektu WaterPUCK, za zastosowanie modeli matematycznych i symulacji komputerowych jako nowych metod rozpoznania procesów zachodzących w środowisku morskim.

więcej
więcej
więcej


Artykuł na portalu gospodarkamorska.pl "Projekt waterPUCK"

czytaj więcej >


Artykuł na portalu internetowym Teraz Środowisko „Jak uniknąć nadmiernego nawożenia? Można to obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów”

13 listopada 2020

czytaj więcej >


Artykuł na stronie online Gminy Krokowa –Aktualności - „Gmina Puck partnerem projektu WaterPUCK”

czytaj więcej >


Artykuł w Express Powiatu Puckiego Nr 10 (98) str. 5 (expressy.pl) „Projekt WaterPUCK”

21 października 2020

czytaj więcej >


Artykuł na portalu internetowym Kaszuby12.pl Informacje z regionu „Konferencja podsumowująca projekt WaterPUCK”

15 września 2020

czytaj więcej >


Artykuł na stronie online Gminy Luzino - Aktualności - „Projekt WaterPUCK”

czytaj więcej >


Konferencja WaterPUCK

11 września 2020, w Żelistrzewo odbyła się konferencja WaterPUCK. Bezpośrednia transmisja z przebiegu dostępna była na platformie youtube, na kanale gminy Puck pod adresem gminapuckrada

Plakat

Program konferencji:


Estimation of nitrogen leaching load from agricultural fields in the Puck Commune with an interactive calculator.

19 marca 2020

Kalkulator jest dostępny pod adresem:  kalkulator
Artykuł jest dostępny pod adresem:  Artykuł


Artykuł na stronie Panoramy Gospodarczej o realizacji projektów: WaterPUCK i FindFish.

03 stycznia 2020

czytaj więcej >


Reklama w Monitorze Biznesu

31 grudnia 2019

W grudniowym wydaniu "Monitora Biznesu" (19.12.2019) w Rzeczpospolitej ukazała się publikacja o projekcie. Materiał został dodatkowo zamieszczony na stronie internetowej Monitora Biznesu pod adresem https://monitorrynkowy.pl/nauka-dla-rybolowstwa/oraz na stronie INFOR.pl: https://www.infor.pl/monitor-rynkowy/
Informacja o publikacji pojawi się także w naszych social media, tj. Facebook i LinkedIn.

Wydanie elektroniczne [pdf] str. 11


Reklama w Dzienniku Gazeta Prawna

31 grudnia 2019

W dniu 16 grudnia 2019 w Dzienniku Gazeta Prawna (str. A11) ukazał się baner promujący dwa projekty, WaterPUCK i FindFish, których liderem jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

Wydanie elektroniczne dziennika [pdf]


Symbol 2019

27 listopda 2019

W dniu 22.11.2019 r. w Katowicach, Prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka odebrała nagrodę Symbol 2019 za realizację projektów: WaterPUCK i FindFISH.

Notka prasowa [pdf]


Symbol Kobiety Sukcesu 2019

05 listopda 2019

Decyzją Kapituły Programu Symbol Prof dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka kierownik Pracowni Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk uzyskała tytuł Symbol Kobiety Sukcesu 2019.

List nominacyjny [pdf]


Sesja WaterPUCK na II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza

01 października 2019

WaterPUCK - II KNPBM

WaterPUCK_-_II_KNPBM.pdf
IOPAN LDG
IITP SP
IMG GPS
PG EW
IOPAN BSz
PG DK
PG PW
IOPAN DD


Nominacja do Nagrody Ambasador Innowacyjności w roku 2019

08 maja 2019

Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki pragnie poinformować, że Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie został nominowany do ogólnopolskiej nagrody gospodarczej AMBASADOR INNOWACYJNOŚCI w roku 2019 za wkład w rozwój innowacji w Polsce, za przyszłościowe, nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty (FindFish oraz WaterPuck), nowe idee i niezwykłe rozwiązania. Przede wszystkim za budowanie pozytywnego wizerunku polskich innowacji, które są na bardzo wysokim poziomie i niejednokrotnie wyprzedzają światowe trendy.

List nominacyjny [pdf]


Nominacja dla IO PAN do tytułu Symbol 2019

04 marca 2019

Nominacja dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk do tytułu Symbol 2019, za innowacyjne projekty WaterPUCK i FindFish. Symbol to ogólnopolski program, którego celem jest promowanie najlepszych, symbolicznych w swoich branżach podmiotów. Zdobycie tytułu Symbolu daje szereg uniwersalnych korzyści: wzmacnianie wizerunku, przyciąganie odbiorców, budowanie przewag i zdobywanie nowych kontaktów. W ciągu 8 lat laureatami Symbolu zostało już ponad 500 instytucji.

List nominacyjny [pdf]


Impact of agricultural farms on the environment of the Puck Commune: Integrated agriculture calculator – CalcGosPuck

21 lutego 2019

Kalkulator jest dostępny pod adresem: https://waterpuck.pl/cal.php?lg=pl

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018_FindFish i WaterPuck

Zobacz artykuł w wersji pdf


"Dla bałtyckich ryb i wód"

19 października 2018

Zobacz artykuł w wersji pdf


Artykuł w Polish Maritime Research

30 października 2018

Janecki, M., Nowicki, A., Kańska, A., Golenko, M., & Dzierzbicka-Głowacka, L. (2018).
Numerical Simulations of Sea Ice Conditions in the Baltic Sea for 2010–2016 Winters Using the 3D CEMBS Model,
Polish Maritime Research, 25(3), 35-43. doi: https://doi.org/10.2478/pomr-2018-0094

czytaj więcej >


Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018_FindFish i WaterPuck

19 października 2018

Kierownik projektu - Lidia Dzierzbicka-Głowacka odebrała w piątek (19.10.2018, Uniejów) Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii: Instytut przyszłości przyznaną Instytutowi Oceanologii Polskiej Akademii Nauk za realizację projektów "WaterPUCK" i "FindFish".

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018_FindFish i WaterPuck

Artykuł pt. "Dla bałtyckich ryb i wód" na portalu "Rzecz o Innowacjach"

19 października 2018

czytaj więcej >


"Estimation of Conservative Contaminant Travel Time through Vadose Zone Based on Transient and Steady Flow Approaches"

10 października 2018

Zobacz artykuł w wersji pdf


Artykuł w "Przegląd Samorządowy Pomorze"

wrzesień 2018

Zobacz artykuł w wersji pdf


Seasonal changes in the abundance and biomass of copepods in the south-eastern Baltic Sea in 2010 and 2011

06 września 2018

Zobacz artykuł w wersji pdf


INSTYTUT OCEANOLOGII POLSKIEJ AKADEMII NAUK został laureatem POLSKIEJ NAGRODY INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2018

INSTYTUT OCEANOLOGII POLSKIEJ AKADEMII NAUK został laureatem POLSKIEJ NAGRODY INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2018 pod PATRONATEM PREZES URZĘDU PATENTOWEGO RP. Statuetki laureatom zostaną wręczone podczas GALI POLSKIEJ NAGRODY INTELIGENTNEGO ROZWOJU Z UDZIAŁEM OGÓLNOPOLSKICH MEDIÓW w czasie trwania MIĘDZYNARODOWEGO FORUM INTELIGENTNEGO ROZWOJU 3.0 UNIEJÓW 2018 (irforum.pl), które odbędzie się 18-20 PAŹDZIERNIKA na terenie MIASTA I GMINY UNIEJÓW.

certyfikat


Badają ile zanieczyszczeń spływa z pól do zatoki...

Źródło: telewizjattm.pl   7.03.2018

"Water Puck" - taką nazwę przyjął wspólny projekt gminy Puck z instytucjami naukowymi, który polega na sprawdzeniu zanieczyszczeń, które z pól uprawnych spływają do zatoki.

obejrzyj materiał filmowy >


WaterPUCK
Modeling of the impact of the agricultural holdings and land-use structure on the quality of inland and coastal waters of the Baltic Sea set up on the example of the Municipality of Puck region - Integrated info-prediction Web Service WaterPUCK

Źródło: www.baltic.earth   styczeń 2018

Artykuł opisujący projekt WaterPUCK w "Baltic Earth Newsletter 4".

czytaj więcej >


Ukierunkowany połów danych

Źródło: www.biznes-plus.pl   31 października 2017

O synergii nauki z biznesem i samorządem mówi Kierownik Pracowni Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – dr. hab. prof. nadzw. Lidia Dzierzbicka-Głowacka z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który w tym roku został laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności...

czytaj więcej >


Udział w I Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza

20 października 2017

Poster na I Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza 2017 - Stan i trendy zmian w morzach i oceanach.
19-20 października 2017, Sopot.
Strona konferencji: http://www.iopan.pl/knpbm2017/

Zobacz poster w wersji pdf


W gminie Puck prowadzą pionierskie badania dotyczące wody

Źródło: www.nadmorski24.pl   07 października 2017

Do tej pory nie zbadano, jakim zagrożeniem dla środowiska są nawozy rolnicze, które przedostają się do wód gruntowych i powierzchniowych. Naukowcy chcą to sprawdzić na podstawie przełomowego projektu WaterPUCK. W przedsięwzięciu biorą udział gospodarstwa zlokalizowane na terenie gminy Puck.

czytaj więcej >


Projekt WaterPUCK oceni wpływ środków chemicznych stosowanych w rolnictwie na środowisko przyrodnicze

Źródło: pg.edu.pl   03 października 2017

Nawozy stosowane w produkcji rolniczej stanowią zagrożenie dla środowiska, przedostając się do wód gruntowych i powierzchniowych. Dotychczas jednak nie zbadano dokładnie skali tego zjawiska. Przełomem ma być projekt WaterPUCK, realizowany przez konsorcjum złożone z czterech instytutów naukowych, jednym z których jest Politechnika Gdańska.

czytaj więcej >


WaterPUCK – ważny krok ku poprawie stanu środowiska morskiego

Źródło: www.teraz-srodowisko.pl   01 sierpnia 2017

Trwają prace nad praktycznym narzędziem pozwalającym przewidywać, jak zachowania rolników, w tym ilość stosowanych nawozów, wpływają na wody powierzchniowe i gruntowe, a następnie na środowisko Zatoki Puckiej. Innowacyjny projekt Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk o nazwie WaterPUCK rozpoczął się w lipcu br. W ramach projektu przygotowywany jest serwis, który posłuży do modelowania wpływu gospodarstw rolnych i struktur użytkowania terenu zlewni na jakość wód lądowych i morskich zlokalizowanych w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Na początek w projekcie wezmą udział gospodarstwa rolne położone w gminie Puck, choć zakłada się, że w przyszłości podobne modelowanie mogłoby służyć także innym nadmorskim gminom. - W przypadku opracowania odpowiednich modułów projekt mógłby służyć również innym niż nadmorskie regionom Polski pozwalając modelować odpływ składników biogennych do rzek czy jezior – mówi dr Beata Szymczycha z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk współodpowiedzialna za projekt.

czytaj więcej >


Rusza innowacyjny projekt WaterPUCK

Źródło: gospodarkamorska.pl   18.07.2017

Nowy projekt Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tym razem opracowuje on Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK. Jego celem jest modelowanie wpływu gospodarstw rolnych i struktur użytkowania terenu zlewni na jakość wód lądowych i morskich zlokalizowanych w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Przykładem będzie Gmina Puck.

czytaj więcej >