W dniu 08.12.2022 odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana dr inż. Dawida Dybowskiego "MODELOWANIE WPŁYWU GOSPODARSTW ROLNYCH, NA PRZYKŁADZIE GMINY PUCK, NA WODY MORSKIE ZLOKALIZOWANE W STREFIE PRZYBRZEŻNEJ MORZA BAŁTYCKIEGO (ZATOKA PUCKA)", promotor prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka.
Na podstawie art.24 i art.52 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r., poz. 321 z poźn. zm.) Urząd Patentowy RP po rozpatrzeniu zgłoszenia oznaczonego numerem P.433317 dokonanego w dniu 2020-03-23 udziela na rzecz: INSTYTUT OCEANOLOGII POLSKIEJ AKADEMII NAUK, Sopot, Polska PATENTU na wynalazek(i) pt.: "Zintegrowany układ do oceny stanu środowiska, zwłaszcza wód akwenów ograniczonych, od wymuszeń biochemicznych środowiskowych "
W dniu 18.11.2022 w Katowicach na Gali XII edycji programu Symbol, nagrodę odebrała prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka, kierownik projektów. Decyzją Kapituły Programu Symbol 2022 tytuł "Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022" otrzymał Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk za projekty pn.:
List Gratulacyjny - Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022 dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk za projekty pn.:
Wyróżnienie dla pana mgr inż. Dawida Dybowskiego za najlepszą prezentację Sesji Młodych Badaczy Morza na III Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza.
Polska Nagroda "Naukowiec Przyszłości 2022" w kategorii: "Badanie przyszłości" dla Prof. dr hab. Lidii Dzierzbickiej-Głowackiej za realizację projektów "Platforma transferu wiedzy FindFISH" i "Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK". Nagroda trafia w ręce Naukowców, którzy swoje badania prowadzą z myślą o ich praktycznym zastosowaniu na rynku lub też w kolejnych rozwojowych projektach.
Miło nam poinformować, że Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk otrzymał nominację do tytułu "Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022" za realizację projektów: "Platforma transferu wiedzy FindFISH" i "Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK”.
Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Duszyński, nagrodził pięciu badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki za wybitne osiągnięcia naukowe w 2020 roku. Wśród osób nagrodzonych jest prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka z Instytutu Oceanologii PAN, kierownik projektu WaterPUCK, za zastosowanie modeli matematycznych i symulacji komputerowych jako nowych metod rozpoznania procesów zachodzących w środowisku morskim.
11 września 2020, w Żelistrzewo odbyła się konferencja WaterPUCK. Bezpośrednia transmisja z przebiegu dostępna była na platformie youtube, na kanale gminy Puck pod adresem gminapuckrada
Kalkulator jest dostępny pod adresem: kalkulator
Artykuł jest dostępny pod adresem: Artykuł
W grudniowym wydaniu "Monitora Biznesu" (19.12.2019) w Rzeczpospolitej ukazała się publikacja o projekcie.
Materiał został dodatkowo zamieszczony na stronie internetowej Monitora Biznesu pod adresem
https://monitorrynkowy.pl/nauka-dla-rybolowstwa/oraz na stronie INFOR.pl: https://www.infor.pl/monitor-rynkowy/
Informacja o publikacji pojawi się także w naszych social media, tj. Facebook i LinkedIn.
W dniu 16 grudnia 2019 w Dzienniku Gazeta Prawna (str. A11) ukazał się baner promujący dwa projekty, WaterPUCK i FindFish, których liderem jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
W dniu 22.11.2019 r. w Katowicach, Prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka odebrała nagrodę Symbol 2019 za realizację projektów: WaterPUCK i FindFISH.
Decyzją Kapituły Programu Symbol Prof dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka kierownik Pracowni Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk uzyskała tytuł Symbol Kobiety Sukcesu 2019.
Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki pragnie poinformować, że Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie został nominowany do ogólnopolskiej nagrody gospodarczej AMBASADOR INNOWACYJNOŚCI w roku 2019 za wkład w rozwój innowacji w Polsce, za przyszłościowe, nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty (FindFish oraz WaterPuck), nowe idee i niezwykłe rozwiązania. Przede wszystkim za budowanie pozytywnego wizerunku polskich innowacji, które są na bardzo wysokim poziomie i niejednokrotnie wyprzedzają światowe trendy.
Nominacja dla Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk do tytułu Symbol 2019, za innowacyjne projekty WaterPUCK i FindFish. Symbol to ogólnopolski program, którego celem jest promowanie najlepszych, symbolicznych w swoich branżach podmiotów. Zdobycie tytułu Symbolu daje szereg uniwersalnych korzyści: wzmacnianie wizerunku, przyciąganie odbiorców, budowanie przewag i zdobywanie nowych kontaktów. W ciągu 8 lat laureatami Symbolu zostało już ponad 500 instytucji.
Kalkulator jest dostępny pod adresem: https://waterpuck.pl/cal.php?lg=pl
Janecki, M., Nowicki, A., Kańska, A., Golenko, M., & Dzierzbicka-Głowacka, L. (2018).
Numerical Simulations of Sea Ice Conditions in the Baltic Sea for 2010–2016 Winters Using the 3D CEMBS Model,
Polish Maritime Research, 25(3), 35-43. doi: https://doi.org/10.2478/pomr-2018-0094
Kierownik projektu - Lidia Dzierzbicka-Głowacka odebrała w piątek (19.10.2018, Uniejów) Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii: Instytut przyszłości przyznaną Instytutowi Oceanologii Polskiej Akademii Nauk za realizację projektów "WaterPUCK" i "FindFish".
INSTYTUT OCEANOLOGII POLSKIEJ AKADEMII NAUK został laureatem POLSKIEJ NAGRODY INTELIGENTNEGO ROZWOJU 2018 pod PATRONATEM PREZES URZĘDU PATENTOWEGO RP. Statuetki laureatom zostaną wręczone podczas GALI POLSKIEJ NAGRODY INTELIGENTNEGO ROZWOJU Z UDZIAŁEM OGÓLNOPOLSKICH MEDIÓW w czasie trwania MIĘDZYNARODOWEGO FORUM INTELIGENTNEGO ROZWOJU 3.0 UNIEJÓW 2018 (irforum.pl), które odbędzie się 18-20 PAŹDZIERNIKA na terenie MIASTA I GMINY UNIEJÓW.
"Water Puck" - taką nazwę przyjął wspólny projekt gminy Puck z instytucjami naukowymi, który polega na sprawdzeniu zanieczyszczeń, które z pól uprawnych spływają do zatoki.
Artykuł opisujący projekt WaterPUCK w "Baltic Earth Newsletter 4".
O synergii nauki z biznesem i samorządem mówi Kierownik Pracowni Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – dr. hab. prof. nadzw. Lidia Dzierzbicka-Głowacka z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który w tym roku został laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności...
Poster na I Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza 2017 - Stan i trendy zmian w morzach i oceanach.
19-20 października 2017, Sopot.
Strona konferencji: http://www.iopan.pl/knpbm2017/
Do tej pory nie zbadano, jakim zagrożeniem dla środowiska są nawozy rolnicze, które przedostają się do wód gruntowych i powierzchniowych. Naukowcy chcą to sprawdzić na podstawie przełomowego projektu WaterPUCK. W przedsięwzięciu biorą udział gospodarstwa zlokalizowane na terenie gminy Puck.
Nawozy stosowane w produkcji rolniczej stanowią zagrożenie dla środowiska, przedostając się do wód gruntowych i powierzchniowych. Dotychczas jednak nie zbadano dokładnie skali tego zjawiska. Przełomem ma być projekt WaterPUCK, realizowany przez konsorcjum złożone z czterech instytutów naukowych, jednym z których jest Politechnika Gdańska.
Trwają prace nad praktycznym narzędziem pozwalającym przewidywać, jak zachowania rolników, w tym ilość stosowanych nawozów, wpływają na wody powierzchniowe i gruntowe, a następnie na środowisko Zatoki Puckiej. Innowacyjny projekt Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk o nazwie WaterPUCK rozpoczął się w lipcu br. W ramach projektu przygotowywany jest serwis, który posłuży do modelowania wpływu gospodarstw rolnych i struktur użytkowania terenu zlewni na jakość wód lądowych i morskich zlokalizowanych w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Na początek w projekcie wezmą udział gospodarstwa rolne położone w gminie Puck, choć zakłada się, że w przyszłości podobne modelowanie mogłoby służyć także innym nadmorskim gminom. - W przypadku opracowania odpowiednich modułów projekt mógłby służyć również innym niż nadmorskie regionom Polski pozwalając modelować odpływ składników biogennych do rzek czy jezior – mówi dr Beata Szymczycha z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk współodpowiedzialna za projekt.
Nowy projekt Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Tym razem opracowuje on Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK. Jego celem jest modelowanie wpływu gospodarstw rolnych i struktur użytkowania terenu zlewni na jakość wód lądowych i morskich zlokalizowanych w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Przykładem będzie Gmina Puck.